Gå til indhold

Pris

Årets Sundhedsdebattør: ”Jeg deler vandene”

Forfatter Anna Juul modtog Danske Regioners pris som Årets Sundhedsdebattør på Folkemødet 2023. Anna Juul vinder prisen for at sætte psykiatrien og behandlingsvæsenet til debat og for at opfordre os alle til at gøre op med stereotype forestillinger om psykisk sygdom.

Anna Juul har gjort sig bemærket i den offentlige debat som en markant debattør, der modigt og uden omsvøb kommer med et opråb om at tage psykiatrien alvorligt.

- Jeg deler vandene, og nu har jeg fået en pris, et levende bevis på, at jeg bliver taget alvorligt af nogen, der bestemmer noget, sagde forfatter Anna Juul, da hun modtog prisen som Årets Sundhedsdebattør.

I sin seneste bog ”Superskurk” beskriver Anna Juul både med alvor og humor sine personlige oplevelser med psykisk sygdom og mødet med psykiatrien. Hun formidler i et sprog alle forstår, når hun taler om at have haft ”fuld plade i psykiatriske diagnoser”.

- Jeg har altid tænkt, at der var meget langt fra mine bøger og så til bogreolen bag statsministeren under nytårstalen, og det er der givetvis stadig. Men jeg synes oprigtigt, at det er enormt fedt, at der også er plads til humor i den offentlige debat, sagde hun.

Danske Regioners formand Anders Kühnau overrakte prisen til Anna Juul den 15. juni på Folkemødet.

- Anna Juul har i høj grad bidraget til, at vi trods mange dedikerede medarbejdere sætter fokus på, hvordan vi kan blive bedre, sagde Anders Kühnau. 

- Bogen er hudløst ærlig. Man kan ikke lige sådan ryste den af sig, sagde han. 

Årets Sundhedsdebattør er en nystiftet pris af Danske Regioner, og Anna Juul er dermed den første modtager af prisen.

I dommerpanelet sad indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde, formand og næstformand i Danske Regioner, Anders Kühnau og Mads Duedahl samt sundhedsredaktør Lars Igum, Politiken, reportagechef Hanne Fall, Jyllands-Posten og sundhedsreporter- og analytiker Anders Heissel, DR.

 

Forfatter Anna Juul modtager prisen Årets Sundhedsdebattør på Folkemødet 2023.

Prismodtager Anna Juul og formand for Danske Regioner Anders Kühnau. 

Hvis du vil vide mere

Kontakt

Pressekontakt

Kontakt pressevagten på 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk.

Relaterede nyheder

Læs mere

Stort løft af psykiatrien skal opbygge kapacitet og styrke eksisterende tilbud

Regeringen lægger i sit psykiatriudspil op til at tilføre 2,6 milliarder til psykiatrien frem til 2030. Heraf afsættes 783 mio. til kapacitet i den regionale psykiatri. Det er afgørende, at psykiatrien nu får sikkerhed for, at der er varige midler til at opbygge kapacitet.

Læs mere

Vinderne af Prisopgaven i Klinisk Psykiatri 2024

Danske Regioner uddelte fredag d. 14. marts 2025 præmier til vinderne af den årlige prisopgave i klinisk psykiatri for medicinstuderende. Prisopgaven skal fremme interessen for de psykiatriske specialer og er et samarbejde mellem regionerne, Dansk Psykiatrisk Selskab, Børne- og Ungdomspsykiatrisk Selskab og Dansk Selskab for Distriktspsykiatri. Prisoverrækkelsen fandt sted på Dansk Psykiatrisk Selskabs Årsmøde på Hotel Odeon i Odense.

Læs mere

Ny aftale styrker børne- og ungdomspsykiatrien

Regeringen og Danske Regioner er enige om udmøntning af 150 millioner kroner fra sundhedsreformen, som skal understøtte hurtigere udredning og nedbringelse af ventetider for børn, unge og deres familier i børne- og ungdomspsykiatrien.

Læs mere

Ny aftale: Psykiatrien skal være en integreret og ligeværdig del af sygehusvæsnet

Regeringen og Danske Regioner er enige om en ny aftale, der bl.a. skal give patienter bedre og mere sammenhængende behandling på tværs af psykiske og somatiske behandlingstilbud. Det sker som led i aftalen om sundhedsreformen, som regeringen har indgået med en breds kreds af partier i Folketinget.

Læs mere