Nyt forum for kræftforskning skal koordinere indsatsen
Danske Regioner etablerer nu et nyt dansk forum for kræftforskning, hvor alle relevante parter deltager. Forummet skal koordinere indsatsen og foreslå nye indsatsområder
Danske Regioner har nedsat et nyt kræftforskningsforum bestående af en række centrale aktører - blandt andet Kræftens Bekæmpelse, Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse og regionerne. Det skal være en ny overordnet koordinerende instans på kræftforskningsområdet, som ser på behov for forskning ”ovenfra”, uden at være bundet af bestemte fokusområder. Og det skal foreslå nye indsatsområder.
Fremskridt skal følges op med forskning
Bent Hansen, formand for Danske Regioner, peger på, at der er et stort behov for en koordineret indsats på forskningsområdet, hvis der skal følges op på den massive indsats på kræftområdet, herunder pakkeforløbene.
- Det er nødvendigt med aktive forskere, som løbende sikrer, at de kliniske retningslinjer opdateres til højeste internationale standard her i Danmark. Og der er behov for konsensus omkring forskningsindsats i forhold til at forske eksempelvis i rehabilitering og den palliative indsats, siger han
Hurtigere resultater
Frede Olesen, formand for Kræftens Bekæmpelse supplerer:
- Kræftens bekæmpelse er meget glade for, at vore løbende drøftelser om behovet for fortsat forskning og udvikling nu resulterer i dannelsen af dette kræftforskningsforum. Det kan drøfte behov for forskning indenfor eksempelvis praksis- eller patientnære områder, udenlandske erfaringer samt overgange mellem sektorer og institutioner, som samarbejder om kræftbehandling, siger han og tilføjer:
- Det nye forum kan være med til at få hurtigere resultater, der hvor der stadig er hængepartier på kræftområdet. Men det er vigtigt at der også handles handle konkret blandt andet med ekstra forskningsfinansiering i forhold til de områder der kommer i fokus.
Bent Hansen er også glad for, at det nye forum oprettes:
- Værdien af dialogen på tværs af fagfolk er fantastisk vigtig og givende. Det ses jo bl.a. ved pakkeforløbene, hvor der som grundsten har været samlet fagfolk til at beskrive rammerne for pakkeforløbene og indholdet i dem.
Det nye forum skyder sit arbejde i gang med et seminar med alle relevante parter.
Senest opdateret
17-12-2009
Oprettet 08-03-2010